Temelj stupa

Postavite pitanje ili napišite poruku

Postavite pitanje ili napišite poruku

Savjet stručnjaka ! popularnost ove vrste zaklade određena je ekonomičnošću kako u smislu financijskih troškova, tako i u vremenu potrebnom za stvaranje potporno-stupacne baze.

Temelj "uradi sam": upute po korak

Temelj “uradi sam”: upute po korak

Samostalno dizajnirani i opremljeni vlastitim rukama stupastog temelja za okvirne kuće i zgrade bez podruma koji ne vrše jak pritisak na zemlju, jednostavni su za izvedbu i relativno jeftini.

Temelj proračuna stupa s roštiljem

Temelj proračuna stupa s roštiljem

Pod zgradama se obično grade dugotrajni i jeftini stupacni temelji, čije se zidovi mogu nazvati laganima – a to su drvene i panelne kupelji, okviri i napravljeni od pjenastih blokova. Ali događa se da je nulta razina ove vrste također položena pod tešku kupku od opeke – kada trebate duboko polaganje i trakast temelj u ovom slučaju može se pokvariti. Uostalom, stupac košta najmanje jedan i pol puta jeftinije od posljednje opcije, nego što su, u stvari, dobri.

Karakteristike temelja stupa: fer i pristupačna

Karakteristike temelja stupa: fer i pristupačna

Temelj stupa je sustav stupova koji se nalazi na uglovima i na raskrižju zidova, kao i pod teškim i potpornim zidovima, gredama i drugim mjestima koncentriranog opterećenja zgrade. Da bi se stvorili uvjeti za zajednički rad stupova kao jedinstvene konstrukcije i povećali stabilnost stupastih temelja, izbjegli njihov horizontalni pomak i prevrtanje, kao i uredili potporni dio utičnice između stupova, napravite rešetku (zavezivanje greda, randbalks).

Primjena, prednosti i nedostaci stupaca

Primjena, prednosti i nedostaci stupaca

Temelj stupa je najjeftiniji i najlakši za podizanje. Preferira ga gradnja industrijskih i javnih zgrada, kao i jednokatnih ljetnih zgrada. No, iz više razloga, uporaba stupacnih temelja ima ograničenja i nemoguće ih je ne uzeti u obzir.

Ako želite napraviti izgradnju stupa temelje vlastitim rukama

Ako želite napraviti izgradnju stupa temelje vlastitim rukama

Ako odaberete stupove od opeke, tada morate uzeti čvrstu spaljenu, jaču crvenu ciglu, inače će temelj biti krhki. Betonski stupovi trebaju imati presjek 60 * 60 cm, a opeka – 50 * 50, unutra se mora postaviti čvrsta mreža armature ili gusta žica promjera 6 mm ili više.

Stupni temelj: tehnologija za samorekciju erekcije

Stupni temelj: tehnologija za samorekciju erekcije

Izgradnja temelja jedan je od najodgovornijih postupaka u izgradnji zgrade. Bez obzira na to koji će se materijal koristiti za izradu okvira zgrade, njegova cjelovitost i trajnost u potpunosti će ovisiti o kvalitetnim karakteristikama postojećeg temelja. Temelj stupa je najoptimalnija opcija za izgradnju okvira okvira.

Temelj stupaca za sječu bez prethodne uplate

Temelj stupaca za sječu bez prethodne uplate

Azbesto-cementne ili metalne cijevi koriste se za opremanje stupova kao trajne oplate, jer se unutar njih stavlja armatura i izlijeva beton.

 Temelj stupa za drvenu kuću

Temelj stupa za drvenu kuću

Danas će se oni koji planiraju graditi i već razmišljaju o temeljima upoznati s pojedinostima tehnologije temeljenja stupaca. Za početak, vrijedno je napomenuti u čemu se razlikuju temelji stupova i stupova, koji su na prvi pogled vrlo slični, posebno u zračnom dijelu. Stupni temelj, kao lakša opcija, koristi se na tvrdim tlima, pilin temelj je posebno dizajniran za problematična područja sa slabim gornjim tlom.

Materijali za izradu temelja stupa

Materijali za izradu temelja stupa

drveni temelj

Ova baza je gotova ili izgrađena na mjestu nosača. Instaliraju se na mjestima preklapanja nosivih konstrukcijskih elemenata. Pri izračunavanju stupastog temelja potrebno je uzeti u obzir klimatske uvjete, težinu građevine, stanje i vrstu tla u objektu.

Temelj stupa: vrste i tehnologija ugradnje

        Stupni temelji su zasebni stupovi za potporne konstrukcije, zakopani u zemlju određenim korakom. Mogu biti izrađene od ruševina (rastrganog) kamena, opeke, monolitnih ili montažnih. Takozvane dosadne gomile – stupovi od monolitnog betona izliveni u bušotinu izbušenu u zemlji – mogu se klasificirati kao stupni temelji.