Unutrašnjost seljačke kolibe

Ruska koliba, njezino ukrašavanje i kućni pribor

Ruska koliba, njezino ukrašavanje i kućni pribor

U prednjem uglu kolibe bio je crveni ugao. Nazvan je i velikim svecem. Bilo je to najčasnije mjesto – duhovno središte kuće. U kutu na posebnoj polici bile su ikone u poliranim poliranim salonima, ukrašene vezenim ručnicima.

1. Uvod …………………………………………………… ..3 stranica

1. Uvod …………………………………………………… ..3 stranica

21. stoljeće. Stoljeće visoke tehnologije. Za osobu, moderna oprema čini gotovo sve. I prije dva stoljeća, jednostavna osoba trebala je sve učiniti sama: od izrade jednostavne žlice do izgradnje kuće. Osam godina naša grupa, grupa “Lokalna povijest”, sakupljala je jedinstvene predmete ruske antike. Više od stotinu eksponata. I odlučili smo ukrasiti unutrašnjost seljačke kolibe kako bismo sačuvali kulturnu baštinu sela.

Prezentacija na temu:

Prezentacija na temu: “Unutrašnjost seljačke kuće” Izba “Narodno kućište” – Prepis prezentacije:

Koliba je vrlo drevna vrsta prebivališta (od staroslavenske riječi “sudbina”, “izvor”, tj. Kuća koja se grijala iznutra i služila je sigurnim zaklonima od hladnoće. Izgrađena (sjeckana) od četinara od mekog drva. Stoga ih nazivaju i kućicom od drveta.

Koliba, kula, dvorac unutrašnjost je starog ruskog stila u modernom životu.

Koliba, kula, dvorac unutrašnjost je starog ruskog stila u modernom životu.

U kolibi je, u pravilu, lijevo od ulaza, čelo do pročelja ili prozora, stajala peć, koja je dobila naziv Ruski. S štednjakom, koji zauzima gotovo pola kolibe, povezan je čitav život ruskog seljaka – od rođenja do smrti. Preklopi se jednostavno, praktično, pametno i lijepo na svoj način. Rušiti dobru peć nije sposoban svaki gospodar.

Ova fotografija može se kupiti u sljedećim formatima:

Ova fotografija može se kupiti u sljedećim formatima:

Članak je posvećen istraživanju i prikupljanju rječnika unutarnje strukture i ukrašavanja ruske seljačke kolibe. Analiziraju se problemi povezani s potragom etnografske građe i provedbom mnoštva nominacija u dijalektima, donose se zaključci o specifičnostima dijalektne sinonimije, o motivaciji većine predmeta i o dinamičkim promjenama u leksičkom fondu narječja.

Ruska koliba - njezina povijest i suvremenost

Ruska koliba – njezina povijest i suvremenost

Klasična ruska peć ima prilično veliku veličinu, pa se u nju mogu ugraditi čak dvije odrasle osobe. Stoga je, kada se peć zagrijavala, očišćena od ugljena, pepela i čađe i stavljene posude s vodom za grijanje. Kad se peć ohladila da uđe unutra, bila je prekrivena slamom ili daskama. Djeca su bila tamo smještena na lopatu za kruh (odatle je uzeta priča o Babi Jagi i Ivanuški), djeca starija mogla su se i pametno popeti tamo.

Profesionalna kompetencija nastavnika u kontekstu provedbe GEF-a

Profesionalna kompetencija nastavnika u kontekstu provedbe GEF-a

Slika sirene, kao i slika konja koja je predstavljala boga sunca kod Slavena, stigla je u narodnu umjetnost od davnina, kada su naši preci drhtali pred silama prirode: vjetar, kiša, sunce i obožavali vode i šume, nastanjujući ih mitskim stvorenjima.

Glazbeni projekt

Glazbeni projekt „Terasa pjevanja“ – 1 godina

Cilj mu je “Građansko-patriotsko obrazovanje, poboljšanje opće kulture učenika.” Upoznaje momke s unutarnjom strukturom seljačke kolibe, s tradicijama i normama ponašanja u njoj ….

Kako stvoriti stil ruske kolibe ili ruskog vlastelinstva u unutrašnjosti kuće

Kako stvoriti stil ruske kolibe ili ruskog vlastelinstva u unutrašnjosti kuće

Pazite na drvene okvire prozora, jednostavne podne daske i stropove, dopunjene gredama od prirodnog drva. Ako nije moguće napraviti zidove trupaca, upotrijebite teksturiranu žbuku koja imitira potez četkom i jednostavnu bijelu boju, sličnu po izgledu kao bijelo.

 Nestali dvorci Vologdskog teritorija

Nestali dvorci Vologdskog teritorija

Od djetinjstva smo čitali i gledali ruske narodne priče. I često se radnja u njima razvijala u drvenoj kolibi. Ispada da u takvim kolibama nisu živjeli samo heroji iz bajke, već i seljaci prije nekoliko stotina godina.

Fotografije ruskih drvenih kuća. Ruska koliba.

Koliba u obliku drvene kućice od sanduka različitih konfiguracija tradicionalno je rusko prebivalište za selo. Tradicija kolibe datira od zemljanih stanova i kuća s zemljanim zidovima iz kojih su se čisto drvene kućice od trupaca počele uzdizati bez vanjske izolacije.